Spadek libido. Jak temu zaradzić?

Spadek libido. Jak temu zaradzić?

Czym jest libido i dlaczego ono spada? Objawy przekwitania to okres niezbyt fajny w życiu kobiety, jeśli chodzi o jej życie seksualne. Następuje wtedy spadek libido i kobieta traci zainteresowanie swoim życiem seksualnym. Dolegliwości w menopauzie dotykają zarówno obszaru fizyczności kobiety, jak również sfery emocjonalnej i psychicznej. Różne preparaty farmakologiczne dostępne na rynku, gruntowna zmiana swojego stylu życia oraz pomoc i wsparcie ze strony partnera mogą dopomóc na wzrost ochoty na seks.

W okresie menopauzy u kobiet dochodzi do wygaszania czynności jajników. To prowadzi do spadku części hormonów (estrogenów i progesteronu). Spadek poziomu estrogenów ma decydujący wpływ na spadek libido. Również w czasie menopauzy obniża się również poziom hormonów, które są produkowane przez nadnercza i androgenów – androstendionu i testosteronu. Właśnie testosteron, głównie kojarzony jako męski hormon płciowy, jest w niewielkim stopniu również wytwarzany w organizmie kobiety. Testosteron działa również na wzrost libido.

Dolegliwości wpływają u większości kobiet na brak akceptacji zachodzących zmian oraz własnego ciała. Te najczęstsze dolegliwości to:

  • suchość pochwy
  • zmiana wyglądu ciała
  • spadek elastyczności tkanek (powstają zmarszczki u kobiety, utrata jędrności skóry oraz piersi).

Te dolegliwości w oczywisty sposób wpływają znacząco na spadek libido u kobiety. Bardzo istotną kwestią w tym okresie jest tco, aby kobieta mogła liczyć na silne wsparcie ze strony swojego partnera.

Wizyta u seksuologa lub ginekologa powinna być pierwszą czynnością podjętą przez kobietę, która spotkała się z objawem spadku libido u siebie. Niedyspozycje seksualne w znacznym stopniu obniżają własną samoocenę. Ma to negatywny wpływ na życie seksualne kobiety a nawet czasem na relacje z partnerem. Interwencja lekarza może więc okazać się bardzo pomocna w tym okresie i może w zdecydowanym stopniu poprawić komfort życia seksualnego kobiety.