Krwawienie, które pojawia się podczas menstruacji jest zjawiskiem fizjologicznym. Mimo to, seks podczas okresu nadal budzi wiele kontrowersji. Wiele par ma wątpliwości czy zbliżenie w trakcie miesiączki nie będzie szkodliwe dla organizmu. Co z bakteriami? Czy ból i skurcze pochwy nie będą przeszkodą w osiągnięciu satysfakcji? Wokół tego tematu urosło mnóstwo mitów. Obalmy je zatem i porozmawiajmy o faktach. 

Czy seks w trakcie okresu jest bezpieczny?

Seks w trakcie okresu jest zupełnie bezpieczny dla obojga partnerów. Jeśli zgodnie akceptują widok krwi oraz mają ochotę na miłosne uniesienia, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby iść do sypialni. Największą przeszkodą do pokonania jest, więc bariera psychiczna. Kobiety mogą czuć się skrępowane wypływającą krwią oraz tym, jak zareaguje na ten widok ich partner. Jak z każdym intymnym tematem podstawą jest tutaj rozmowa i wspólne chęci z obu stron. Dobrym pomysłem jest stopniowe oswojenie się z sytuacją. Można rozpocząć od seksu w wannie lub pod prysznicem. Partnerka pozbędzie się wtedy wrażenia, że sytuacja intymna jest niehigieniczna, partner zaś będzie miał szansę przyzwyczaić się do widoku wypływającej krwi. Równie dobrym pomysłem będzie zbliżenie w końcowych dniach miesiączki, kiedy krwawienie nie jest już tak obfite.

Obawy o baterie i ewentualne zakażenia podczas okresu powinny być identyczne, jak w przypadku pozostałych stosunków. W trakcie kontaktu z krwią istnieje ryzyko zakażenia się infekcjami przenoszonymi drogą płciową, wirusem HIV lub wirusowym zapaleniem wątroby. Podczas seksu zawsze istnieje ryzyko drobnych ram, otarć i narażenia się na kontakt z zarazkami. W każdym przypadku użycie prezerwatywy zabezpiecza przed groźbą zakażenia. Użycie kondomów ma także wymiar psychiczny. Może sprawić, że partnerzy poczują się swobodniej kochając się z dodatkową ochroną. Zadbaj o Wasze bezpieczeństwo podczas seksu w czasie okresu.

Seks podczas miesiączki – zalety

Seks podczas okresu jest nie tylko bezpieczny, ale i niesie z sobą szereg korzyści. Wpływ hormonów, których stężenie jest w tym czasie szczególnie wysokie wpływa na większą wrażliwość kobiecego ciała. Sprawia to, że orgazm jest zarówno łatwiejszy do osiągnięcia, jak i dużo bardziej intensywny. Krew może być też naturalnym lubrykantem. Gdy pozbędziemy się oporów wobec tej substancji, seks będzie dostarczał bardzo przyjemnych doznań.

Seks “w te dni” może też okazać się naturalnym środkiem przeciwbólowym. Naturalne skurcze pochwy związane z miłosnymi uniesieniami przyczyniają się do łagodzenia odczuwanego dyskomfortu. Równie ważna jest też kwestia wysokiego libido. Wiele kobiet odczuwa wtedy zwiększone pożądanie. Mają większą ochotę na spontaniczne zbliżenia, a przeżywany orgazm działa wyjątkowo kojąco. Poprawia nastrój i odwraca uwagę od przykrych dolegliwości.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w trakcie okresu zdecydować się także na seks oralny. Dla zachowania higieny i stworzenia bariery przed wypływającą krwią można użyć tamponu lub kubeczka menstruacyjnego. Mamy wtedy pewność, że partner bez ograniczeń może skupić się na ciele partnerki. Kobieta może zaś oddać się płynącej z tego rozkoszy.

Seks podczas miesiączki może być niezwykle przyjemnym doznaniem. Nie ma żadnych zdrowotnych przesłanek mówiących o tym, że należy wtedy powstrzymywać się przed zbliżeniem. Warto jedynie pamiętać, że ten czas nie jest bezpłodny. Jeśli nie planujemy potomstwa należy się zabezpieczyć np. przy użyciu prezerwatywy. Wtedy nic już nie stoi na przeszkodzie, żeby cieszyć się seksem w trakcie okresu.